Od rizika požara do trovanja ugljen monoksidom: kako koristiti grijanje sigurno za vrijeme hladnih dana?
Kada počne padati temperatura, prva pomisao je paljenje grijanja. Kako zaštiti sebe i svoj dom? Koji su rizici?
Primarno, tu je ugljen monoksid. Iako znakovi trovanja ugljen monoksidom mogu biti vrlo suptilni, radi se o situaciji gdje je ugrožen život.
Ako se simptomi ne povuku u roku od 2-3 sedmice, možemo s velikom sigurnošću pretpostaviti da je došlo do trajnog oštećenja. Što se tiče hronične izloženosti ugljen monoksidu, zabilježena je povećana učestalost obolijevanja od koronarne srčane bolesti (što uključuje anginu pektoris i infarkt srca).
Kako pomoći?
Primijetite li osobu za koju posumnjate da je otrovana ugljičnim monoksidom, odmah je odvucite na svjež zrak, pozovite Hitnu i pružite prvu pomoć. U slučaju teškog trovanja, jedina efikasna medicinska pomoć sastoji se u dugotrajnom davanju 100%-tnog kisika na masku. Na taj se način povećava koncentracija kisika u krvi te se “izbacuje” molekula CO-a s veznog mjesta na hemoglobinu što stanicama omogućuje izmjenu energije. Kao i u bezbrojnim drugim slučajevima, i ovdje je ključ u prevenciji: redovno prozračujte prostorije. Osim što ćete na taj način izbaciti ugljen monoksid iz prostorije, omogućit ćete ulazak svježeg zraka, punog kisika neophodnog za pravilan proces izgaranja.
Osim toga, nabavite detektor ugljen monoksida, što je ujedno jedini način da na vrijeme otkrijete opasnu koncentraciju CO-a u zraku. Taj aparat može vam spasiti život. On će se oglasiti alarmom kada koncentracije CO-a u prostoriji dostigne razine više od dopuštenih i na taj vam način dati do znanja da je potrebno istog trenutka napustiti prostoriju u kojoj boravite te da je neophodno u bliskoj budućnosti prekontrolisati uređaje za koje sumnjate da bi mogli biti izvor tog opasnog plina.
Izvor: www.plivazdravlje.hr
detektori
Detektori dima razlikuju se po temperaturi na kojoj mogu raditi, mogućnošću povezivanja više detektora, kao i mmogućnosšću povezivanja sa mobitelom.
*obratiti pažnju da detektor dima i detektor ugljen monoksida imaju različitu primjenu.
Donosimo savjete kako spriječiti trovanje ugljen monoksidom:
- Redovno prozračujte prostorije poput kuhinja, kupatila, kotlovnica, garaža te sve one gdje koristite razne peći za grijanje.
- Ne ostavljajte auto da radi u zatvorenoj garaži, a kada ga izvezete iz garaže ostavite garažna vrata još neko vrijeme otvorena kako bi se prostorija prozračila.
- Ne zaključavajte kupatilo kada se idete tuširati ako koristite plinski bojler, u suprotnom bi pomoć mogla stići prekasno.
- Obavezno jednom godišnje angažujte ovlaštenog dimnjačara da vam pregleda dimnjak.
- Instalaciju bojlera, peći, štednjaka i ostalih inkriminiranih aparata prepustite profesionalcima.
- Redovno servisirajte svoje kućanske aparate koje rade na plin.
- Nabavite detektor ugljen monoksida, jer ćete jedino pomoću njega na vrijeme saznati da se koncentracija CO-a u zraku popela na opasnu razinu.
- Nikad ne palite ugljen u zatvorenom prostoru, smrt bi mogla nastupiti već za nekoliko minuta.
- Prestanite pušiti! Pušači imaju gotovo dvostruko veću koncentraciju karboksihemoglobina u krvi od nepušača, što znači da će kod njih simptomi otrovanja nastupiti znatno brže.
Izvor: www.plivazdravlje.hr
Pored trovanja ugljen monoksidom, neželjene posljedice može izazvati i požar. Ukoliko se radi o malim požarima, aparati za gašenje požara mogu poslužiti u hitnim situacijama.
Požari prema vrsti gorive tvari se dijele prema klasama:
- KLASA POŽARA A – U klasu A se svrstavaju požari krutih materijala koji sagorijevaju plamenom i žarom, npr. drvo, papir, tkanine i slični materijali. Požari klase A se najbolje gase vodom.
- KLASA POŽARA B – U klasu B se svrstavaju požari zapaljivih tekućina koje se ne miješaju s vodom, npr. derivati nafta i naftni derivati, razrjeđivači, boje, lakovi, ulja, masti, itd. Požari klase B se najbolje gase prahom, ugljičnim dioksidom ili pjenom.
- KLASA POŽARA C – U klasu C se svrstavaju požari gorivih plinova, npr. metan, propan, butan, acetilen, itd. Požari klase C se najbolje gase prahom i ugljen dioksidom.
aparati za gašenje požara
Aparat za gašenje požara nije namijenjen za nekontrolisane požare, npr. onaj koji je već stigao do plafona, ugrožava korisnika aparata (kada nema izlaza, ima puno dima, opasnost od eksplozije…), ili zahtijeva stručno djelovanje vatrogasaca.