Bonsai je nastao prije mnogo tisuća godina u Kini, a zadnjih 500tinjak godina usavršili su ga u Japanu. Bonsai u doslovnom prijevodu znači stabalce u posudi. Za njegovo oblikovanje i uzgoj je potrebno mnogo više od same hortikulturne vještine, a velik je naglasak na umjetničkim sklonostima samog uzgajivača. Osnovni princip je uzgojiti minijaturno stabalce koje ima sve karakteristike te biljne vrste u “normalnoj” veličini u prirodi.
Najčešći razlog propadanja bonsai stabla je nepravilno zalijevanje. Dinamiku zalijevanja uvelike određuju uvjeti poput vlažnosti, stupanj zadržavanja vlage u lončanici, klimatski i vremenski uvjeti te veličina posude. No, bonsai stabalce treba zalijevanje svaki ili svaki drugi dan, ali nikad ne smije biti natopljeno vodom.
Umjetno gnojivo topivo u vodi obično se koristi svake dvije do četiri sedmice dok je biljka u fazi rasta i razvoja. Gnojivo je najbolje upotrijebiti nakon zalijevanje kako ne bi oštetilo korijen biljke.
Kako bi bonsai stabalce ostalo minijaturno obavezno ga se mora obrezivati i oblikovati. Na proljeće obrezujte najsnažnije grančice, a kako stabalce ne bi oslabjelo ne smijete ih sve obrezati.
Kod uzgoja bonsaija, uz obrezivanje krošnje jako je važno i obrezivanje korijena. Krošnja uvijek ima prostora za novi rast, no kod korijena prostor je ograničen.
Jedno je od okvirnih pravila pri obrezivanju korijena da se u jednom presađivanju ne odstrani više od trećine korjenova sustava.
Oblikovanje se vrši tzv. ožičavanjem, tehnikom kojom se na grane pažljivo, u pravilnim razmacima, omata žica koja će držati granu u željenom smjeru. Žica koja se nanosi na granu u pravilnim razmacima služi kao udlaga, kalup jer se tako omotana grana može pažljivo svinuti, nakon čega će i ostati u željenu položaju što joj omogućuje čvrstoća žice. Nakon šest mjeseci žica se skida kako grančice ne bi rasle oko žice.Bonsai je nastao prije mnogo tisuća godina u Kini, a zadnjih 500tinjak godina usavršili su ga u Japanu. Bonsai u doslovnom prijevodu znači stabalce u posudi. Za njegovo oblikovanje i uzgoj je potrebno mnogo više od same hortikulturne vještine, a velik je naglasak na umjetničkim sklonostima samog uzgajivača. Osnovni princip je uzgojiti minijaturno stabalce koje ima sve karakteristike te biljne vrste u “normalnoj” veličini u prirodi.
Reviews
There are no reviews yet.