Ono što ih čini posebnim jesu, prije svega, postojanost u svim vremenskim uvjetima, zadržavanje osnovne boje tijekom cijele godine i mogućnost kombiniranja s drugim biljnim vrstama. Osim na zelenim površinama, niske i patuljaste vrste četinjača mogu se uzgajati i u posudama. Iako zahtijevaju znatno veću pažnju i sporije napreduju od onih koji rastu u zemlji, slobodno, pravilnim održavanjem i uz malo truda mogu oplemeniti gotovo svaki vanjski kutak.
Jedan od najčešćih neprijatelja četinjača je voda, odnosno njeno prekomjerno zadržavanje oko busena, koje prouzrokuje truljenje žila. Većina ovih biljaka u takvim, nepovoljnim uvjetima sporo napreduje ili uopće ne može opstati.
Da bi se posađena četinjača pravilno razvijala, obavezno ju je svake druge ili treće godine presaditi u veću posudu ili bar zamijeniti zemlju i skratiti žile. Posađena biljka se postavlja na sunčano ili mjesto s djelimičnim hladom, zaklonjeno od vjetra.
Orezivanje se obavlja jednom ili dva puta godišnje, obično u rano proljeće ili kasnu jesen. Orezivanjem se usmjerava rast, pospješuje razvoj, otklanjaju oštećenja i formira željeni oblik krošnje. Pravilno orezivanje četinjača je vještina i umjetnost i zahtjeva strpljenje i iskustvo.
Reviews
There are no reviews yet.