Afrička ljubičica (Saintpaulia) pronađena je davne 1892. godine u planinama Uzambara u istočnoj Africi, danas poznatoj kao Tanzania. Pronašao ju je njemački službenik Walter Saint Paul i prenio u svoju domovinu, gdje je ubrzo postala vrlo popularna među ljubiteljima cvijeća. Upravo je ime dobila po svom nalazniku, a zbog sličnosti njezina cvijeta s cvijetom ljubičice prozvali su je afričkom ljubicom. Do danas su tako stvoreni mnogi varijeteti s raznim oblicima, veličinama i bojama cvjetova i listova. Vrlo je popularna kao cvatuća kućna lončanica jer se lako prilagođava uvjetima u većini domova. Zbog svoje veličine idealna je i za manje stambene prostore. Uz to je i jedna od najjeftinijih cvatućih sobnih trajnica koja cvate gotovo cijele godine, ako ima povoljne uvjete.Afrička ljubica je popularna kao cvatuća kućna lončanica jer se lako prilagođava uvjetima u većini domova.
Osnovni uvjet za dobar rast biljke je dovoljno svjetlosti. Međutim, to nikada ne smije biti direktna sunčeva svjetlost jer će njezini listovi dobiti opekotine. Idealan položaj za nju je uz sjeverni ili istočni prozor, dok je zimi možete staviti i na najsvjetliji prozor. Ova ljubica može rasti i na mjestima bez prirodnog svjetla, ako joj pružimo dovoljno umjetne svjetlosti. Za to su potrebne dvije sijalice od 40W na udaljenosti od 30-35 cm od biljke i osvjetljavanje od najmanje 15 sati dnevno.
Idealna temperatura za njezin uzgoj je 18-24°C. No to je i biljka koja se dobro prilagođava uvjetima i u vašem domu, pa tako i temperaturi. Ipak, razlika između noćne i dnevne temperature ne bi trebala biti veća od 8-10°C. Vrlo je osjetljiva na smrzavanje tla te će pri vrlo niskim temperaturama uginuti u roku od 24 sata.
Zalijevajte je vrlo pažljivo. Iako učestalost zalijevanja uvelike ovisi o vrsti zemlje i veličini biljke i posude, važno je da se izbjegne pretjerano zalijevanje. Previše vode može u kratkom razdoblju prouzročiti gnjiljenje korijena, dok premalo vode može također nanijeti štete korijenovom sustavu. Zalijevajte samo kada je površina zemlje u posudi suha na dodir. Što se tiče zalijevanja, bolje je zaliti premalo nego previše.
Ako biljci osigurate optimalne uvjete, ona će zaista svojim prekrasnim cvjetovima veći dio godine biti pravi ukras vašeg doma.
Recenzije
Još nema recenzija.