Magnolija (lat. Magnolia) je rod u kojem razlikujemo oko 120 različitih vrsta. Listopadna i zimzelena stabla pripadaju porodici magnolijevki (Magnoliaceae).
Najpopularnija vrsta koja se najčešće nalazi u dvorištima i parkovima. Ova vrsta je hibrid nastao križanjem između Magnolia denudata i Magnolia liliiflora. Stvorio ju je francuski agronom Étienne Soulange-Bodin. Prepoznatljiva je po bujnim cvjetovima koje možete vidjeti u rano proljeće u nježnim bojama i nijansama bijele, roze i ljubičaste. Najčešće su iznutra bijeli, a izvana ljubičastorozi. Tonovi boja, oblika, veličine i vremena cvatnje razlikuju se ovisno o sorti (kultivaru).
Može narasti do 6 metara te je vrlo tolerantna na vjetar i lužnatu zemlju u usporedbi s drugim vrstama magnolija. Cvate u travnju i svibnju, prije listanja. Ova vrsta magnolije ubraja se među najjednostavnije za uzgoj.
Sadnja magnolije
Magnolija traži duboko tlo koje dobro čuva vlagu, a najpogodnija su tresetna, humusna i blago kisela tla. No, ovisno o vrsti, jedne će bolje uspijevati na blago kiselom tlu, a druge na vapnenom tlu. Razmnožavanje magnolija obavlja se takozvanim položenicama ili povaljenicama ili pak reznicama stabljike u kolovozu i rujnu.
Ako želite razmnožiti magnoliju od prvotnog drveta magnolije izaberite nisku granu koja se može savinuti do tla. Iskopajte rupu dubine i širine oko 30 centimetara te na dno stavite mješavinu zemlje i pijeska. S grane koju ste odabrali odstranite višak lišća, a potom savinite i stavite u iskopanu rupu. Učvrstite je komadom žice u obliku luka i dodajte ostatak mješavine kako bi prekrili granu pa dobro ugazite tlo okolo.
Uzmite i ubodite štap u zemlju te ga špagom učvrstite za ostatak grane koji viri kako bi stajala uspravno. Obilno zalijte mjesto položenice i budite strpljivi. Nakon godinu dana, grana magnolije će razviti potrebno korijenje da bude spremna za vađenje i sadnju kao novo stablo magnolije. Moguće je da već prve godine razvije cvjetove u kojima ćete moći uživati.
Za razmnožavanje magnolije sjemenom treba napraviti stratifikaciju sjemena i proći će dugo dok ne proklija. Većina magnolija koje se razmnožavaju sjemenom procvatu tek nakon 8 do 10 godina, a nekima treba i više. Ako se odlučite za tu varijantu, sadnja magnolija se obično obavlja u proljeće, oko travnja. Posadite je dalje od drugih biljaka kako bi se mogla istaknuti.
Potrebno je posaditi je plitko jer se korijen treba nalaziti u površinskom sloju tla. Ako je posadite preduboko može doći do propadanja. Ako razmnožavate magnoliju uz pomoć položenica ili povaljenica, najbolje je to napraviti u razdoblju između ljeta i jeseni, ovisno o vrsti. Listopadne vrste bolje je razmnožavati ljeti, a zimzelene od kraja ljeta do početka jeseni.
Reviews
There are no reviews yet.