Teško je zamisliti moderna kupatila, tuševe, vešeraj ili kuhinje bez keramičkih pločica zapanjujućeg dizajna i izvrsne površinske tehnologije. Keramičke pločice često se koriste u prostorijama ili područjima podložnim velikoj vlazi, hemikalijama i habanju. Očekuje se da će popločani podovi i zidovi pružiti trajnu ljepotu i dug vijek trajanja. Stoga su važni faktori planiranje detalja poput hidroizolacije-brtvljenja, premošćavanja ivica, pravilan izbor injekcijske mase i ljepila.
Korak 1: Priprema podloge
Provjera i priprema podloge presudni su kako bi se zagarantovo dugotrajan rezultat. U osnovi, površina mora ispunjavati sljedeće uvjete: mora biti dovoljno nosiva, suha, ujednačena i bez prašine i masti. U tu svrhu područja se vizualno pregledavaju i ako je potrebno podvrgavaju mehaničkim i hemijskim ispitivanjima. To uključuje važne korake kao što su mjerenje vlage (pod), provjera stanja podloge, brušenje površine i prajmiranje. Pravilnim odabirom prajmera za veoma upojne površine (CT 17) i za neupojne površine (CN 94), obezbjedili smo idealnu koheziju sa ljepilom.
Korak 2: Hidroizolacija
Bilo bi pogrešno pretpostaviti da je zid ili pod prekriven pločicama potpuno vodootporan. Spojevi omogućavaju prodiranje vlage i vode u podlogu, uzrokujući dugotrajnu štetu. Neke su površine izravno izložene dodiru s vodom to uključuje zidove i podove tuševa i njihovu okolinu, kao i područje kada i umivaonika. Ta područja moraju biti zaštićena primjenom posebnih brtvenih slojeva ispod pločica. Prvo površinu pravilno zatvorite, a zatim postavite pločice – ovo je temeljni princip koji se odnosi na površine izložene vlazi. Ceresit izolacijski sistem pod pločicama je učinkovit, jednostavan i brz u primjeni.
Ceresit CL 51 je disperzijska masa za nanošenje fleksibilnog vodootpornog sloja prije polaganja keramičkih pločica. Koristi se za brtvljenje površina osjetljivih na vlagu poput gipsanih zidova. Također služi i za jačanje i brtvljenje kritičnih spojeva prije polaganja pločica. Primjenjuje se na svim vrstama površina u stambenoj gradnji te u prostorijama koje su često izložene vlazi.
Ceresit CR 100 – 2K cementna masa za hidroizolaciju i zaštitni premaz, odlična obradivost, savršena zaštita.
Korak 3: Popločavanje
Odabir odgovarajućeg ljepila ovisi o prirodi podloge (podno grijanje) i dobrim dijelom o korištenim pločicama: bilo keramičkim, porculanskim, prirodnim kamenom ili staklenim mozaikom. Ceresit nudi odgovarajuće ljepilo za pločice i široku paletu boja fuge kako bi dao konačni pečat modernom kupatilu ili kuhinji.
Korak 4: Fugiranje
Postupak fugiranja počnemo tako da prvo postavimo pločice na ljepilo/masu, a između pločica napravimo razmak, potom preko pločica rasporedimo masu za fugiranje za što koristimo lopaticu. S lopaticom koja ima posebno oblikovan mekši dio, obično od gume, ubacujemo fugirnu masu u same kanale. Naglo obradimo manje površine jer se fugirna masa ne smije stvrdnuti prije nego je unesemo u kanale.
Ako se fugiranja prihvatimo sami, dobro je da fugirnu masu nanosimo u svim smjerovima jer tako je možemo rasporediti među sve fuge. Kad ovladamo fugiranjem, možemo se poslužiti i drugim tehnikama fugiranja, pa fugirnu masu možemo nanositi direktno u kanal.
Nakon što nanesemo fugirnu masu, moramo pričekati da se dobro posuši. Sloj fugirne mase koji je nanesen preko pločice mora biti čim tanji. Svakako pločice moramo još počistiti, a to možemo napraviti posebnim priborom za čišćenje, a možemo upotrijebiti i spužvu ili krpu. Prvo za čišćenje upotrijebimo suh pribor, a kroz dva do tri dana pločice možemo oprati i vodom.
Korak 4: Silikoniranje
Veoma je bitno na kraju samog procesa adekvatnim silikonom zaštititi vertiklane spojeve na uglovima pločica, kao i na spojevima oko tuš kabine. Trenutno možete odabrati silikon za kupaonicuu bilo kojoj boji. Raspon tih smjesa nije prikazan samo jednostavnim bijelim i prozirnim, već i višebojnim kompozicijama. U pravilu se odabiru u skladu s bojom pločice.
CS 25 Sanitarni silikon koristi se za brtvljenje spojeva u sanitarnim prostorima. Koristi se za rubne spojeve keramičkih pločica u zatvorenim prostorijama, na otvorenom i na trajno vlažnim područjima. Prianja na plastiku, emajlirane i glazirane površine, npr. pločice, staklo, porculan i akril. Nije pogodan za upotrebu na površinama koje dolaze u kontakt s hranom ili spremnicima pitke vode i akvarije.